Kváskové dalamánky s dýňovými semínky a vepřovým sádlem

recept obsahuje: žitný kvas (žitná celozrnnou mouku), hladkou pšeničnou mouku, himálajskou sůl, kmín, dýňová semena, lněná semena, vepřové sádlo, vejce na potření

Podařené kváskové housky, s těstem připomínající spíš dalamánky, plné semen - lahůdka.
Recept jsem sice ze zvyku zaznamenával, nicméně doba pečení a teplota bude domyšlená, trouba v poruše nepeče tak jak by měla. Večer jsem trpěl přebytkem žitného kvásku, tak jsem jej ještě na noc přiživil pro ranní pečení. Večer nakrmte žitný kvásek, aby jeho váha byla někde kolem 700g. (váhy nemusí být zcela přesné, podstatné je dodržet plus/mínus poměr). Ráno do středně řidkého "rozjetého" kvásku (700g) přidejte cca 2 dcl vody, 400 g hladké mouky, 10g himálajské soli, 6 g drceného kmínu, 30g dýňových semen a vypracujte těsto (středně tuhé, ještě míchatelné příborovým nožem). Těsto nechte stát 3 hodiny v teple, zakryté igelitem. Po třech (i 4 hdinách) do těsta ještě přidejte něco kolem 100 -150g hladké mouky, pro dosažení těsta tuhého. Velmi dobře jej ručně zpracujte, při tom přidejte lžíci vepřového sádla. Testo by mělo být hezky hladké. Zvažte a rozpočítejte těsto na 12 ks, (pro větší plech). Vyrobte z každého kousku váleček 25 - 30cm dlouhý, přes prst vytvořte smyčku a oba konce jednoduše asi 3x smotejte. (Copánek, který vznikne propojte zalepením dvou konců do oka po prstu. Takto vytvoříte snadno a celkem spolehlivě vzhledné housky, trochu jako koupeníé "kaiserky". Ty poklaďte na plech, potřete rozšlehaným vejcem a posypte lnem. Výroba může trvat kolem půl hodiny. Nechte ještě cca 30 - 60 minut vykynout, rozpalte troubu a pečte - běžně toto pečivo peču 30 - 35 minut na 175°C. Dobrý ukazatel je růžovo hnědý povrch a zespoda nesmí zůstat dalamánky bílé. Celkové množství těsta je asi 1500 g, což znamená trochu těžk kusy pečiva, neškodilo by přepočítat recept, ubrat 20% ze všeho.

Suroviny a pomůcky na výrobu pečiva nakupujte s doživotní slevou na Slinivkar.cz, žitný kvásek posíláme k objednávce zdarma.
Dalamánky lahůdkové, se semínky a vepřovým sádlemSuroviny a pomůcky na výrobu pečiva nakupujte s doživotní slevou na Slinivkar.cz, žitný kvásek posíláme k objednávce zdarma.