Kváskové vláčné dalamánky

recept obsahuje: 200g žitného kvásku, 500g hladké mouky, 300 g vody, 40g olivového oleje, 40g dýňových semínek, 10g mořské soli, 10g drceného kmínu
recept na světlé vláčné dalamánky


Kváskové pečivo je extra pochoutka, zvlášť když použijete hladkou pšeničnou mouku. Není tak zdravá, ale dalamánky jsou fantastické na chuť. Další výhodou je jejich snadná příprava, tedy docela pohodlně můžete vyrábět pečivo pro rodinu.

Nejlépe přes noc si rozkvašte kvásek, ráno použijte 200g. Do kvásku nalijte 300g vody (mísa stála na váze) a dokonale rozmíchejte na tekutinu. Přidejte 400 g přesáté hladké mouky a dobře promíchejte. Během této fáze můžete zapracovat drcený kmín, který dalamánky provoní. Nechte kvasit dvě hodiny. Já měl čas, takže (je to dobré) jsem po každé hodině přidal asi 50g mouky a těsto zpracovával ručně - je to pro mě zábava a urychlí to celý proces. Při druhém zpracování jsme na 500g hladké mouky - což může být zavádějící číslo, protože mouky jsou různě "savé" a také jsem se mohl seknout, teď mi to přijde trochu moc) Důležité je vyrobit "žvýkačku", která není jako beton (fotka). Do ní vpracujte 40g dýňových semeínek, může být i len, 40g olivového oleje a 10g soli. Ještě asi jednou po hodině propracujte těsto, mouku už přidávejte jenom minimálně. Celkový čas od rozmíchání kvásku do začátku pečení byl jenom 4 hodiny. Sice se to zdá na kváskové pečivo málo, ale jak je vidět na hotových kusech, dá se to. Můžete jim dát klidně hodin 5, je to jedno.
 Začátečníci vůbec se nelekejte těch hodin, kvásek kvasí sám, během dopoledne jsem připravil oběd pro zedníka, česal třešně a dělal jakousi marmeládu a ještě požehnaně kafoval a klábosil o starých časech.
 Když je těsto na 3,5 až 4 hodinách kynutí, můžete vyrábět kuličky. Na větším prkénku si vyrobte váleček a těsto rozkrájejte na asi 100g kousky - můžete je i vážit. Z kousků udělejte kuličky za pomoci rozsypané mouky a trochy rozlitého oleje, ve kterém kuličku lehce namočíte a pěkně zpracujete. Olej není započítaný v receptu výše. Rozpalte troubu na 180°C. Kuličky trošku poválcujte na válečky a ty nařízněte ostrým nožem v polovině a dejte na plech (rozpočítejte si místa, já měl 11 kusů). Dalamánky potřete ještě slanou vodou plochým štětcem a posypte kmínem. Kynout dejte do tepla na 30-45 minut. Pečte na 180°C přibližně 25minut. Poslední minuty pečení kontrolujte, oranžové dalamánky už jsou hotové. Hnědé jsou pro specialisty.

Všechno potřebné u nás dostanete s doživotní slevou 5% a kvásek s objednávkou pošleme ZDARMA.

 
 

Žitný kvásek posíláme k objednávkám ZADARMO, objednejte si ho u Slinivkáře


Kváskové dalamánky - snadné domácí pečivo pro rodinu


Těsto jako měkká žvýkačka


Semínka, olej a sůl zapracujte později


Kuličky těsta po 100g


Kváskové dalamánky s máslem a medem - masakr

Všechno potřebné u nás dostanete s doživotní slevou 5% a kvásek s objednávkou pošleme ZDARMA.


Žitný kvásek posíláme k objednávkám ZADARMO, objednejte si ho u Slinivkáře