Pizza bagety pro bylinkové máslo

recept obsahuje: českou hladkou mouku, himálajskou sůl, cukr, olivový olej, dobré máslo, směs koření na bylinkové máslo, vejce (olej) na potření baget, česnek, nebo čerstvou pažitku/petržel (dle chuti)
recept na bezmasý předkrm, pochoutku

Také máte rádi vypečené houstičky s bylinkovým máslem podávané v restauracích před hlavním chodem? Často v pizzeriích? Vyrobte si je doma, z těsta na pizzu. Základním tajemstvím, kromě dobrých surovin je těsto kynuté v lednici 12 - 24 hodin. Výrobu těsta si naplánujte 12 - 24 hdin předem, ideálně i bylinkového másla. Na výrobu 4 baget si připravte cca. 750g dobré hladké pšeničné mouky (může být 00), rozdělejte kvásek z vlažné vody, lžičky cukru a cca. 5 g kvasnic. Po vzejití kvásku přisypte zbytek mouky, dvě lžičky soli a 4 lžíce olivového oleje, dolévejte vlažnou vodu, je potřeba (celkem) nejméně 350 ml, přidávejte postupně. Zpracujte ručně měkké a hladké těsto, bochánek potřete ještě trochou oleje a dejte minimálně na 12 hodin do lednice kynout v misce pod mikroten.
 Po dvanácti hodinách těsto vyndejte, rozdělte podle váhy na 4 stejné kusy, ty vyválejte nejprve do delšího obdélníku v délce plechu na pečení, potom obě dělší strany vytáhněte válečkem dotenka a obdélníky srolujte pevněji jako při výrobě rohlíků. Podle mě je tento postup sice trochu náročnější, než uválet jen čtyři válečky, ale kvůli vychlazenému těstu a následnému dokynutí před pečením je to jistě lepší.
 
Bagetky potřete rozšlehaným vajíčkem - nebo pouze olejem, vejce dělá krásnou barvu. Nechte dokynout na plechu cca. 30 minut (dle teploty okolí), musí se viditelně zvětšit. Pečte v předem rozpálené troubě na 175°C, 30 - 35 minut.

Bylinkové máslo vyrábějte nejlépe v den výroby těsta, aby mělo čas se rozležet. Výroba je snadná, nechte při pokojové teplotě máslo zcela povolit, stačí půl, nebo celé, hlavně si dopřejte kvalitní. Na 120 g (polovinu másla) stačí dvě lžičky kořenící směsi pro bylinkové máslo, ideální je si ho ještě dosolit himálajskou solí, česnekomilci mohou přidat čerstvý česnek. Čerstvou pažitku, nebo petržel sežeňte, máslo bude dvakrát lepší, než pouze se sušenými bylinkami. Šlehačem našlehejte a nechte v lednici rozležet. Před podáváním nechte máslo změknout.

Koření, zdravá dochucovadla, nebo vybavení do kuchyně koupíte nyní s doživotní slevou 5%, u Slinivkáře.

Bagetky z "pizza" těsta pro bylinkové másloTěsto musí kynout v lednici 12-24 hodin.Nejprve válejte obdélník o 5 cm kratší než šíře plechu na pečení.Válejte těsto od delší středové osy (nahoru a dolů) dotenka.Pláty srolujte jako při výrobě rohlíků, jemně utahujte, držte délku, potřete vajíčkem.Pečte 30 - 35 minut při teplotě 175°C.

Koření, zdravá dochucovadla, nebo vybavení do kuchyně koupíte nyní s doživotní slevou 5%, u Slinivkáře.