Omezení cukru a lepku ve stravě dělá divy

Omezení cukru, lepku a chemikálií v potravě není zase takový problém, pokud to děláte ještě dobrovolně. Pokud si tuto změnu jídelníčku naordinujete sami a dobrovolně, nebudete mít problém s jejím dodržováním, protože malý prohřešek nebude problém.. Pokud už máte cukrovku, intoleranci lepku, těžkou obezitu jistě s tím sami nějak bojujete a tento článek (ani web) není o dietách - ve smyslu mučení se  - jako Slinivkář.cz - kdy je člověk vážně nemocný. Nicméně si z něho takto nemocní mohou vzít své. Jde mi o to, že se cítím poslední roky zdravější, má slinivka je v režimu "sloužím tělu" a rozhodl jsem se posunout ještě pochroumané tělo z nemocnice na praktičtější úroveň - funkčně silnější, imunní, zdravější. A věřím že tohle je moc dobrý tip.
  Cukr jsem v pdstatě omezoval už kvůli neocné slinivce a kvůli trávení mi vyhovovala strava - tepelně upravená zelenina s obilím a luštěninami, které slouží hlavně jako zdroj alespoň nějaké energe. Bylo to ale neustálé vaření z hladu protože obilí i luštěniny obsahují dost cukru - sice toho pomalého, ale energie a hlad se střídají v podobném režimu jako u klasického jídelníčku. Dnes (po zkušenostech) bych jedl jenom vařenou zeleninu.
 
Omezení cukru - zkuste si dobrovolně omezit jakkoliv doslazované potraviny z obchodu, nesypte rafinovaný cukr vůbec nikam, nepijte nic sladkého, omezte obiloviny  a luštěniny - (tady bych nebyl extrémista, protože rýže, kukuřice, pohanka mají dost co nabídnout), ale obsahují cukr a budou vás hlavně v začátku ( prvních 14 dní) velmi svádět k vrácení se k cukrování. Stejně tak i ovoce. Ovoce je  samozřejmě zdravé, ale plné fruktózy, takže vás taky bude stahovat ke špatnému návyku na cukr zpět - takže na něj pozor, ideální jse v malých množstvích v každém jídle, nebo raději nic. Zkuzte to možná chvíli raději vydržet bez něj, po čase už vám nebude dělat potíže - když už budete ve fázi, že strčíte do pusy voňavý rohlík z pekárny a zjistíte že máte v ústech něco odporného..
 Tak to je pokud se začnete stravovat bez cukru, vaším denním chlebem bude zelenina, maso, vejce,řasy, semínka, ořechy, pokud vám nevadí laktóza tak i mléčné výrobky - ale pozor - jenom bez cukru a přidaných chemických látek:-).

Bylinky, doplňky stravy, koření, káva a čaj bez chemie s doživotní slevou u Slinivkáře


Zeleninu může zdravý člověk jíst jak vařenou , tak syrovou, ale pozor - omezení chemie v jídle znamená zeleninu vypěstovanou v zemi, ideálně bez chemie - nechcete přece přetěžovat imunitní systém zbytečně. Tepelně upravená je stravitelnější, koření používejte jenom přírodní.
  Maso a vejce - je jedno jestli máte rádi bůček, nebo jenom kuřecí prsa, ale obojí může být velmi nebezpečné, pokud kupujete nekvalitní, z supermarketů, v akci, křehčené atd. Plné hormonů a s prominutím srač#k, protože průmyslově vyráběná prasata jsou krmená i peřím a kuřecím trusem. Ble, je to poznat na chuti a konzistenci masa. Kupujte domáci vajíčka, domácí maso, nebo maso z českých chovů, kde se chlubí přirozeným chovem zvířat a podobně. Díky Bohu jich přibývá a maso je z pravidla dokonce levnější z farem.
 Ořechy, semena a řasy - výborný zdroj energie, vitamínů, minerálů  - doporučuji každý den přisypat na talíř, stejně tak řasy, mořské a sladkovodní. Ořechy i semena není špatné nasucho pražit kvůli plísním.

Obiloviny, luštěniny - je to jídlo bez chemie, může to být jídlo bez lepku a je to jídlo plné cukru - takže zvolte individuální přístup. Rýže, kukuřice, pohanka jsou velmi výživné - podle mě je škoda si nedat. Já si občas dám lžíci rýže, když ji vařím synovi a voní mi pod nos. Neudržím se a občas "hřeším" sushi.. jenom zeleninové. U těchto bezlepkových "prohřešků" není špatné nekombinovat je s masem - ale se zeleninou. Otočit poměr na talíři a jíst 90% zeleniny a třeba 10% toho obilí. Nebo vůbec nic - někdy je to snažší. A když přece povolíte, berte to tak, že tělo si řeklo:-)

Vůbec se nebojte kvalitního tuku je vaším zdrojem energie místo cukru. Spalování tuku (přeměnu na cukr-energii) se tělo naučí využívat a nebudete tlustí. Zajímavý tip je máslo Ghí do kafe..

Jezte jenom 3x denně. Je to divné (na cukrovací stravě), není to lehké na začátku, ale nakonec vám to bude velmi příjemné. (zdraví)

Pijte jenom čistou vodu,
čaj, kávu,.. bez cukru a  bez chemie - takže ne rozpustné levné... Pozor na vodu z PET lahví, kupte kanystry a zkuste najít zdroj pitné vody, nekontaminované. Petky používejte jenom z bílého plastu, ne světlounce modré, nebo zelené, ty vodu kontaminují. Bez průtoku čisté vody se nevyčistíte, nezhubnete.

Takzvané hříchy by mohli být samostatnou kapitolou, ale nevymýšlím tady dietu, takže každý podle sebe. Sám se neudržím občas ani u ohně se dobrým buřtíkem a kváskovým chlebem... Nejde o to se na planetě trápit.

Alkohol
-  vynechte alkohol. Nepatří do vašeho těla, bude vám lépe bez něj, ovlivňuje vaše rozhodování, neobsahuje nic dobrého. Poslouží maximálně jako dezinfekci při průjmech a to lépe než Endiar##.

Pokud tedy jíte maso a zeleninu bez lepku. bez chemie a cukru (90% potravy) tak najednou zjistíte že máte energie na rozdávání - a to po celý den. Cože?

Dobré doporučení je jíst jenom tři jídla denně, díky vyššímu obsahu masa máte plný žaludek pořád a netrpíte hladem - nikdy. Cože?  Budete se těšit na chvíle, kdy máte prázdné bříško a přichází příjemný hlad - to už ale stejně zase bude čas na jedno ze tří jídel, takže někdy sklouznete klidně jenom ke dvěma jídlům denně.

Množství zeleniny a masa (myslím i ořechy atd.) nemusíte vůbec řešit. První den se naládujete vepřovým a druhý den pochopíte, že stačí méně. Tělo má schopnost si říct, kolik čeho potřebuje a bude vám diktovat. "Víc mrkve, dělej! syrový salát, nalož si masa,.. seber tu kůrku a hned ji rozžvýkej". To jsou přirozené povely, které díky hormonům jako je Inzulín, Leptin, nebo Kortizol chodí do vašeho mozku a ovládají váš příjem potravy.

Chemikáliemi, sladidly, umělými tuky
, odebráním živin  výrobci potravin dosáhli takového zdravotního stavu konzumující populace, že tento přirozený informačně-regulační systém v těle každého z nás začne (v přímé úměře s množstvím jedů) nefungovat, je zcela zmaten. To vede k obrazům jak sedíte ve zmenšujícím se křesle , křoupete jeden pytlík chipsů za druhým, máte pořád hlad, připsujete to smůle, protože sousedka naproti "žere všechno" a je koza hubená co ji znám! Připisujete to dědičnosti, jež se může projevit, nejsme při narození bez genetických dispozic, ale ty jste zřejmě právě díky příjmu nebezpečných potravin, totálním netělocvikem, nepití čisté pramenité vody zdárně využili.

 Konzumace chemikálií, umělých sladidel, cukru , alkoholu vede ke znefuknkčnění přirozených hormonálních funkcí, to vede k prvním fázím obezity, k prvním stupním cukrovky. Koloběh se zrychluje pokud nic nezměníte, všeho jíte víc a nakonec celý příběh vede k vážnému oslabení imunity, střevní stěny začnou propouštět do těla nepřátele - viry, bakterie, chlamýdie, plísně,.. což vede už jenom k jedinému a to je jakkoliv nazvaný - zhoršující se zánět, kdekoliv ve vašem organismu a vzniku dalších "civilizačních chorob". Uzdravíte se zase jenom obnovením imunity - změnou přijímaných látek a životního postoje.

Nakupujte bylinky na vše s doživotní slevou 5% u Slinivkáře


Vykašlete se na cukr, lepek, chemii - časem i zhubnete (pokud to tělo potřebuje) první dny vaše tělo pustí nějakou přebytečnou vodu, třeba 3 kg jdou dolů, hodně pijte - bolí u toho hlava. Smyslem není se vážit, ale neznám nikoho, kdo by si občas na váhu nevlezl. Ale demotivuje to, nemá cenu na váze viset. Cennější jsou dobré pocity ze snažšího pohybu, síla atd.. Váha se bude, nebo nebude měnit podle toho, jak moc jste z normálu. Někdo je tlustý jenom uvnitř a vzhledově se moc nezmění - na první, cizí pohled. Někomu jdou kila dolů hned mnohem víc. Já třeba za 10 měsíců pomalým tempem shodil cca 6 kg, manželka se dře, víc cvičí a ta se změnila k nepoznání. Je to jenom váha, podstatné je CO vážíte, jestli špeky, nebo svaly. Začnete mít bílé bělmo, začnete dobře spát, my už ani nekoukáme na TV, v osm šťastní do postele, ráno vyspalí odpočatí. Toho klidu co nám přibylo doma - nemáte výbušnou náladu a není to od nedostatku energie - té máte dost ze spalování tuku z jídla a z rezerv těla(ve svalech a játrech).

Pohyb / fyzická práce - to je člověku přirozené a v této době téměř na nule. Nejde až tak o to hodinu denně skákat u televize, to vám jistě spálí energii a potrénuje výdrž. Osobně dávám přednost fyzické práci, pohybu a silovému tréningu s váhou vlastního těla. Nejpřirozenější formě cvičení, jakou provozoval člověk od nepaměti. Víte proč mají sochy ze starověku dokonalá těla a svaly jakoby nepřirozeně obří - takové jiné? ..než dnešní ideál muže kulturisty?
  S těmi nafouknutými kulturisty co neudělají ani  dva shyby na hrazdě to je zase další tríček výrobců, ne jenom potravin, ale fitness důležitých věcí:-)
.

Pro teď není špatné si dát denně pár dřepů na rozproudění lymfy. A mrkněte se na Sněžku, pěšky z Pece je to moc pěkné..