Dobrá domácí tláča bez vnitřností a kůže

recept obsahuje: vepřovou kýtu 1kg, vepřový bok 800g, 2 vepřové nožičky a kůže (vše dobrý chov), sůl, zelený pepř, nové koření, bobkový list, majoránku + sáčky na tlačenku 13 cm, provázek

Maso na tlačenku nekupujte v kdejakém "řeznictví", ale nejlépe domácí, nebo z dobrého chovu. Dovežené maso je tvrdé a smrdí.
Zdravé maso ze správně krmených zvířat je měkké a křehké už napohled. Bývá méně červené, má přirozeně růžovou barvu. Podstatně lépe se krájí, plátek kotlety jste schopni propíchnout prstem. Kolikrát při krájení dostanete chuť i na to syrové. Vepřový bok v domácí kvalitě je prostě lahůdka a sádlo v něm je jako pohlazení, nebojte se víc tučného. Rozdíl je propastný, najděte si a podporujte správné výrobce potravin, věřím, že jednou selský rozum zvítězí nad mediální masáží.

 
Na výrobu jedné pěkně pevné tlačenky, kromě masa, potřebujete 2 nožičky, cca 150g kůží. Pravděpodobně by stačila jedna noha ale mám rád když tlačenka drží a jde krájet na tenké plátky. Nohy s kůží, bobkovým listem a novým kořením (kdo nemá rád toto koření nemusí) vařte zvlášť. Nechávám kopýtka rozvařit venku na vařiči,  na malém plameni, trvá to kolem 3 hodin, může se vám to povést rychleji, nikdy to moc neměřím, jen kontrolujte a dolévejte vodu. Jakmile z nožičky popukají a vylezou z nich klouby, stačí zredukovat (vyvařit vodu) na max. 1l tekutiny a sceďte ji na jemném cedníku. Maso nakrájejte na velké kusy a vařte, nemusí být rozpadající se, stačí dobře uvařené (tady zrovna, pokud nepoužijete české maso, bude recept selhávat). Maso můžete vařit v mírně slané vodě s pepřem - vývar zbyde na dobrou polévku, protože většinu tekutiny máte připravenou vedle.
 
Během vaření masa si připravte sáček na tlačenku, 13 cm šíře je střední, akorát do housky, jeden konec pevně zavažte provázkem a nafouknutím zkontrolujte jestli není děravý. Připravte si druhý 40cm provázek na zavázání konce, jednu čistou misku na přebytek směsi.
 Měkké maso nakrájejte na kostky cca 3cm a vmíchejte do vyvařené tekutiny z kůží. V hrnci by měl být poměr masa vůči tekutině cca 1:1. Čím větší díl masa, tím hůř bude držet pohromadě. Vývar z kůží je dost silný na případné přiředění vývarem z masa - neřeďte ho vodou. Na fotce můžete poměr masa a vývaru přibližně vidět hrnec má objem 4,5l. Přidejte 3 špetky majoránky a směs, pokud je třeba, ohřejte/nevařte.
 Směs ochutnejte, měla by být spíš slanější, sůl se rozleží a trochu se schová, ale pozor záleží na množství soli v mase z předchozího vaření atd..
Není špatné toto dosolení provést Umeoctem, který je přírodní, slaný a mírně kyselý. Zároveň opravdu doporučuji tlačenku pojídat s Umeoctem a ne lihovým octem. Je mnohem chutnější, ale je třeba počítat s tím, že je slaný, tlačenka tedy nemusí být slaná moc.
 Sáček na tlačenku na nezavázaném konci ohrňte a za ohyb chytněte třemi prsty, druhou rukou menší naběračkou se zobáčkem naplňte. Určitě plňte tlačenku ve dřezu, kdyby se vám rozlila, ale zvládají to i děti. Skončete s plněním tak, abyste mohli pohodlně vrátit otočený igelit a převázat konec pevně provázkem. Tady doporučuji druhé ruce. Udělejte si na provázku liščí smyčku, tu utahujte v místě kde končí náplň, trocha by měla vytéct, abyste nezavazovali zbytečně bubliny vzduchu. Pevně zavažte. Tlačenku opláchněte, ustřihněte přebytečný plast i provázek a nechte na bezpečném místě pro občasné otočení (pozor na ostré předměty, aby se nepropíchla). Občas tlačenku otočte, majoránka bude cestovat vždycky nahoru, ale jak bude tlačenka tuhnout, proces se zastaví. Tak koření nejlépe rozvrstvíte. Do ledničky ji dávejte až po ztuhnutí hmoty. Podávejte s dobrým domácím chlebem, Umeoctem a cibulkou.

Bylinky proti nadýmání kupujte u Slinivkáře s doživotní slevou

 





Pokud tlačenku nepřesolíte, nejvíc si na ní pochutnáte s Umeoctem a domácím chlebem



Dvě nožičky a 200g kůží vařte zvlášť



Jakmile popukají nožičky máte hotovou jednu složku tlačenky



Maso uvařte v jiném hrnci, nerozvařit, vývar nechte na polévku.


Smíchejte vývar z kopýtek s masem, odhadem 1:1


Plnit tlačenku nad čistým dřezem je nejbezpečnější


Dejte pozor na ostré předměty kolem


S domácím chlebem a Umeoctem je tláča nejlepší

Bylinky proti nadýmání kupujte u Slinivkáře s doživotní slevou





Odběr receptů zdarma

Menu

Související


Kontakty

 
T. Bláha
777 807 124
 
Reklama


 

Můžete podpořit moji práci symbolickou jednou kávou.