Domácí lovečák bez rychlosoli

recept obsahuje: 1,5 kg vepřového boku, 1,5kg hovězího zadního bez blan, 80g mořské soli, 3 kolagenní střívka na salám, koření na lovecký salám
Recept na nejlepší salám, který neobsahuje rychlosůl


Jeden z nejkvalitnějších salámů je Lovecký salám. Pokud si ho vyrobíte doma, nemusí obsahovat nic nebezpečného (kromě splodin udírny:-).
Na výrobu salámu kupte u dobrého řezníka 1,5 kg hovězího zadního a 1,5kg vepřového boku bez kosti. Z masa odstraňte kůži a blány, maso nakrájejte a namelte na jemnější směs. Ideální je házet do mlýnku (masořezky) na střídačku bůček a zadní, čímž si směs trochu promícháte. 3kg směs masa osolte 80g mořské soli. Koření na lovecký salám jde koupit od více výrobců, kupte to s nejméně E ve složení a přidejte do masa dle návodu. Opravdu důkladně ručně směs promíchejte, nechte v nerezové míse odležet 3 dny v lednici zakrytou fólií. Střívka kupte kolegenní, přírodní - uditelná. V průměru 65 mm se vám budou dobře plnit, vyrobíte asi 900g salámy. K plnění střev stačí přikoupit k mlýnku na maso, nebo masořezce špičku na plnění střev, která stojí pár korun. Po třech dnech naplňte střeva směsí. Snažte se je plnit jenom masem a ne vzduchem. Salámy plňte asi z poloviny, abyste mohli vytvarovat plochý tvar. Ten přibližně tvarujte už při plnění. Konce zavažte dobrým pevným provázkem z bavlny.
Takto vytvořené šišky nechte ještě jeden den odležet, není to nutné, ale časově je to pro vás výhodnější, roztápět udírnu s hotovými polotovary. (můžete salámy naplnit již druhý den)
Uzení loveckých salámů má probíhat studeným kouřem což je teplota kolem 30 - 40°C. Teploty dostahuji topením mešími štěpinami, nikoliv dušením přívodu vzduchu - pozor na dehtování dřeva. Ideální je zaškolit mladého uzenáře vlastní krve. Salámy jsem udil (s uzenářem) dva dny po sobě, vždy 8 - 10 hodin a myslím, že to stačí.
Po vyuzení ještě není hotovo, nechte šišky pověšené v chladu několik dní, chuť se ještě o dost zlepší. Čím sušší, tím lepší. Domácím loveckým salámem bez rychlosoli překvapíte kdekoho a každému chutná. Salámy neobsahují zbytečně rychlosůl a další zbytečné jedovaté přísady, nedráždí zdaleka tolik vaše sliznice.

Vybavení pro maso-výrobu nakupujte s doživotní slevou u Slinivkáře
Domácí Lovecký salám bez rychlosoli


Obě masa musí být dobře smíchaná


Nástavec na jitrnice použijte k naplnění


Při plnění tvarujte a vyhánějte vzduch


Lovecký salám je třeba udit při teplotě 30 - 40°C, alespoň 2 dny


Mladý uzenář ví co dělá..


Po pár dnech ve spíži začněte konzumovat - nic lepšího jsem zatím nejedl.

Vybavení pro maso-výrobu nakupujte s doživotní slevou u SlinivkářeOdběr receptů zdarma

Menu

Související


Kontakty

 
T. Bláha
777 807 124
 
Reklama


 

Můžete podpořit moji práci symbolickou jednou kávou.