Domácí vepřová konzerva - maso ve vlastní šťávě

recept obsahuje: vepřový bok, vepřovou plec, sádlo, mořská sůl, kmín, česnek paprika, zelený pepř, zavařovací sklenici s gumovým těsněním
recepr na výrobu domácí masové konzervy

Domácí masová konzerva  - maso ve vlastní šťávě je velice vděčný výrobek. Za prvé nic nechutná tak, jako doma dělaná masová konzerva z domácího masa. Za druhé pokud dodržíte správný postup zavařování, vytváříte si hodnotnou zásobu jídla, která vám v temnu a chladu vydrží několik let. Za třetí nevím o lepším dárku na návštěvu, vždycky zabodujete. Já zavařuji maso hlavně kvůli jedinečné chuti a pohodlí zásoby jídla ve sklepě..
 Pro výrobu šesti půlkilových konzerv potřebujete nakoupit čerstvé a co nejkvalitnější maso. Zhruba 1,3 kg vepřové plece a 1,5 kg vepřového boku (váha vykoštěného a bez kůže). Nakrájejte všechno maso na 3cm kostky, smíchejte s kmínem, nebo i paprikou a pepřem, osolte 15 - 20g soli. Maso promíchejte a nechte dva dny uležet v lednici pod potravinovou fólií.
V den kdy budete zavařovat dejte ráno upéct výpek. Žebra, kůži a ořez sádla (můžete přikoupit 200g) dejte se solí, stroužkem česneku a paprikou péct do trouby, v pekáči zalité vodou, pečte tak dlouho, dokud není výpek důkladný, spíš sádelnatý a kosti zlaté. Vodu několikrát dolijte. Takto vypečené sádlo má skvělou chuť a budete s ním zalévat konzervy před zavařováním. Doporučuji si naplánovat zavařování na volný den. Dopoledne připravte výpek, odpoledne v klidu důkladně umyjte sklenice i těsnění. Já je umyté prolévám vařící vodou z konvice. Maso do sklenic "našlapejte" čistýma rukama, hygiena je důležitá. Idální je nenechávat ve sklenici vzduchové bubliny. Maso do sklenic dejte do 80% výšky, syrové. Tekutým výpekem zalijte maso do 90% výšky sklenice. Dejte si záležet na čistém víčku (těsnění nasazujte po naplnění sklenic) případně potřísněné okraje setřete čistým papírovým kapesníčkem.
 Zavaření má probíhat pod ideálně 80°C dvakrát po dobu dvou hodin. Protože není jednoduché v domácích podmínkách dosahovat stejných podmínek pro všechny sklenice, ani trouby nejsou schopné to uhlídat, je normální, že se i do varu sklenice dostanou, ale tyto okamžiky se snažte eliminovat.
Dvojí zavaření bych určitě doporučil při předpokladu delšího skladování, (dělá se to dva dny po sobě) pokud zavařujete poprvé a je jasné, že je budete chtít hned zkoušet a rozdávat, tedy spotřebujete je v nejbližších dnech. Po dvouhodinovém 90° pobytu v troubě (v pekáči s vodu) nebo v elektrickém zavařovacím hrnci jsou sklenice zavařené, víčka se přisají. Připomínám, že maso musí být dvě hodiny v teplotě 90, ne teplota okolního vzduchu.
 Pozor na vyndavání sklenic z trouby / hrnce - nesmíte je položit na chladný povrch - prasknou. Pokládejte je na suchou složenou utěrku, jako miminka opatrně.
U zavařování konzerv se skutečně vyplácí pečlivost - jsou to chvíle, kdy se já, přirozeně nepečlivý člověk učím pečlivosti a vyvažuji tím tak vlastní osobnost. Je to něco jako meditace:-)

Vyzkoušené sklenice i zavařovací hrnec na výrobu domácích konzerv nakoupíte se slevou u Slinivkáře



Domácí masová konzerva - vepřové maso ve vlastní šťávě


Nejlepší je konzerva z domácího masa - vepřový bůček a plec


Nakrájené maso okořeňte, dodržujte maximálně hygienu


Vypečené kosti, sádlo, kůže z vepřového (můžete ochutit, stroužkem česneku, solí, paprikou, kmínem,..)


Vyzkoušené sklenice i zavařovací hrnec na výrobu domácích konzerv nakoupíte se slevou u Slinivkáře

 




Odběr receptů zdarma

Menu

Související


Kontakty

 
T. Bláha
777 807 124
 
Reklama


 

Můžete podpořit moji práci symbolickou jednou kávou.