Podrobný recept na guláš z vepřového masa s bramborákem

recept obsahuje: vepřovou kýtu, cibuli, česnek, vepřové sádlo, pepř, sladkou papriku, cayenský pepř (pálivou papriku), majoránku, kmín, himálajskou sůl, kurkumu, rajčatový protlak, kváskový chléb (pšeničnou mouku). / Bramboráčky: brambory, vejce, sůl, kmín, majoránku, hrubou mouku

České maso i sádlo (ne ze velkých řeznictví u marketů) kupte čerstvé, pokud je ten den bourané, nechte ho jeden den vydýchat. Jestli koupíte kýtu (protože potřebujete maso bez viditelného tuku), nebo plec není podstatné, plec bych vařil o něco déle. Vepřový guláš má výhodu v rychlosti uvaření, dostupnosti masa, maso je měkčí i stravitelnější než hovězí.
Na porci počítejte cca 200g masa, na guláš stačí 2 hodinky času (plus příloha). Recept je zhruba ze 2kg kýty. Maso vyndejte z lednice, umyjte, nakrájejte na hrubší kousky kolem 3 - 4 cm v průměru. Rozprostřete na prkénku a posypejte (dle fotky) sladkou paprikou, cayenským pepřem (chilli pokud je zájem o pikantnější verzi), pepřem, hodně majoránkou, méně kmínem a nejméně kurkumou, která guláš krásně navoní. Podle toho jak moc máte rádi česnek - v receptu jsem polovinu stroužku přidal hned k masu, polovinu k cibuli. Můžete použít i dva stroužky, nám stačí jeden. Dobře maso s kořením promíchejte a nechte v pokojové teplotě. Ukrojte si dva krajíčky kváskového chleba, okrájejte kůrky, rozdrobte a namočte na pozdější zahuštění. Omáčka se kvasovým chlebem zahustí i dochutí. Pokud nemáte kváskový chléb, rozmíchejte si hladkou mouku (nebo i žitnou) s vodou, ale není to úplně ono. Nakrájejte si 4 menší cibule na kostičky, případně druhou půlku česneku. Rozpalte v hrnci (vhodný je široký) plnou lžíci, až dvě, sádla, začněte restovat cibuli s česnekem, uberte plamen na tři čtvrtiny a za stálého míchání nechte cibuli zezlátnout (nevadí i mírně hnědá). Je potřeba dát cibuli náskok, protože by maso mohlo být rozpadlé dřív než cibule a to nechtějte. 
  Dejte maso do hrnce, míchejte s cibulí, dokud maso komplet nezhnědne, potom stáhněte plamen, přikryjte hrnec pokličkou a chvíli odpočívejte (nebo připravovujte bramboráčky). V této fázi se z masa nejprve uvolňuje šťáva,kontrolujte jednou za 5 -10 minut, poslouchejte zvuky. Štávu maso nejprve pustí, potom zase vstřebá. Toto udržujte 30 - 40 minut. Ke konci času začne šťávy ubývat, na to čekáte. Je čas maso dobře osolit, přidejte lžičku rajského protlaku, a krajíček až dva nadrobeného namočeného chleba bez kůrek. Vše dobře smíchejte a zalijte 0,5 - 0,7l teplé vody. Nechte za občasné kontroly vařit. Hlídejte si  množství vody versus zahuštění (chléb/mouka s vodou). Aby vám nevznikla hustá kaše, nebo naopak polévka. To je asi největší kámen úrazu u omáček - když  příliš ředíte vodou, nebo přisypáváte mouku a chuť omáčky tím definitivně ztratíte. Proto raději opatrně - můžete zahuštění kombinovat, nejdříve rozdrobit jeden chleba a doladit později moukou s vodou. Mouku vždy dobře provařte. Poslední povaření do konečné podoby guláše trvá dle potřeby ještě cca 40 minut.
 Důležitá věc je mít celou dobu povědomí o chuti, o množství soli - takže ochutnávejte, neodcházejte.
 Pokud stíháte, během vaření si připravte přílohové bramboráčky. Na 3 - 4 porce nastrouhejte najemno 3 - 4 veliké brambory (cca700g). Osolte, přidejte kmín a více majoránky, rozbijte vejce, přidejte 200 - 220 g hrubé / polohrubé mouky, smíchejte v hustší těstíčko. Smažte pomaleji dle zkušeností. Výborná příloha je také rýže, nebo těstoviny.


Zdravou sůl a přírodní koření nakupujte na
Slinivkar.cz nyní s doživotní slevou 5%



Gulášem z vepřového masa můžete příjemně překvapit tchýni


Množství koření si určete nejlépe intuitivně, pokud chcete vyrobit víc omáčky, dejte víc koření


Maso s kořením důkladně promíchejte, nechte rozležet (0,5 - 24 hodin)


Cibulku na guláš restujte na sádle do zlatavo-hnědé barvy


Stůjte u restování masa na guláš dokud jeho povrch komplet nezhnědne


Stáhněte plamen, přikryjte pokličkou a nechte maso se dusit ve vlastní šťávě (kontrolujte po 5 -10 minutách)


Guláš po dušení masa (zmizí šťáva) zahustěte namočeným rozdrobeným (kváskovým) chlebem bez kůrek (+sůl+voda+protlak)
Je možné využít i směs vody a hladké mouky (kupovaný kvasnicový chléb nepoužívám)


Ve chvíli zalití masa vodou máte čas pracovat na příloze.


Pohlídejte konzistenci a chuť omáčky, můžete přidávat vodu, nebo i zahuštění (mouka voda).
Pozor na připálení, pozor na přílišné naředění chuti, guláš již neopouštějte.

Podávejte s čerstvou natí, nebo cibullí.


Zdravou sůl a přírodní koření nakupujte na
Slinivkar.cz nyní s doživotní slevou 5%









Odběr receptů zdarma

Menu

Související


Kontakty

 
T. Bláha
777 807 124
 
Reklama


 

Můžete podpořit moji práci symbolickou jednou kávou.