Šťavnaté řízky z vepřové kýty s lehkým bramborovým salátem

Recept obsahuje: šál z vepřové kýty, 3 vejce, polohrubou mouku, strouhanku, slunečnicový olej, sůl, nové brambory, petržel nať, Ume ocet, citrónovou šťávu, zelený pepř, zakysanou smetanu

Věřte, že dobrý řízek můžete vyrobit i z vepřové kýty a uděláte dojem na návštěvu, která má sice ráda prorostlejší maso, ale před lidmi způsobile ujídá raději libové - měkké řízky. Základem základů je dobré čerstvé uleželé maso z českého prasátka, nejlépe vychovaného v domácím prostředí. Vepřová kýta nesmí být ten den bouraná, potřebuje si malinko odpočinout, ne ale v mrazáku. Nejlépe při neměnné teplotě 4 °C. Takto uleželou kýtu, nejlépe tzv. šál nakrájejte na centimetrové plátky, kolmo k liniím svaloviny. Dřevěnou paličkou, přes čistý mikrotenový pytlík rozklepejte plátky po celé ploše stejně abyste je ještě výrazně ztenčili. Do talíře polohrubou mouku, do větší misky strouhanku, tři vejce se solí rozšlehat do hlubokého talíře. Připravte si pánev s dobrým slunečnicovým olejem (ne za 30,-kč litr!) a rozpalte na 2/3 výkonu. Při obalování oceníte jednoduchost v polohrubé mouce.
 Řízky obalujte postupně, systémem: osolit, mouka, vejce, strouhanka (neuplácávat) a hned smažte. Pokud nechcete mít řízky s černými drobky, po každé várce vyměňte olej. Ideální je mít venku skrytou nádobu na přepálený tuk a tam ho hromadit. Nedávejte řízky na celé dno pánve. Pokud máte raději řízky na sádle, smažte je na sádle. Smyslem receptu je upozornit na několik důležitých věcí a ne polemizovat, který tuk je lepší - to víme všichni:-)
 Černé drobky zůstávají v pánvi z předchozích várek a podobné cucky se tvoří, pokud obalené řízky čekají dlouho na olej - to se snažte eliminovat.
Po usmažení nechte řízek chvilku odpočinout a teprve potom servírujte.

Jako příloha je samozřejmě nejlepší další řízek.
Příloha na fotce je verze ochucených brambor se zakysanou smetanou. Pokud máte rádi ranné brambory, není to špatná kombinace, jedlé je to i s majonézou. Uvařte brambory ve slupce, nechte vychladnout, oloupejte, rozkrájejte na větší kusy. Nasekejte petrželovou nať, půlcentimetrový pláteček nové cibulky najemno, zelený pepř, lžíci Ume octa, lžíci zakysané smetany a šťávu z kousku citrónu. Tolik jsem dal do přílohy pro 2-3 porce. Nechte vychladit a dobře promíchané podávejte v čisté míse na stůl. Brambory nesolte, Ume ocet je slaný dost.


Nakupujte dobré soli a zdravá dochucovadla s doživotní slevou 5%
Řízek z domácí kýty je jeden z nejlahodnějších řízků.


Řízky otáčejte dřevěnou pinzetou, nepropichujte

Nakupujte dobré soli a zdravá dochucovadla s doživotní slevou 5%
Odběr receptů zdarma

Menu

Související


Kontakty

 
T. Bláha
777 807 124
 
Reklama


 

Můžete podpořit moji práci symbolickou jednou kávou.