Mléčně kvašená zelenina - uchovejte vitamíny

recept obsahuje: pekingské zelí, mrkev, sůl, sušený kopr

Pokud pěstujete doma pekingské zelí, máte ho vždy v jednu chvíli přebytek. Neznám ale nic lepšího, než doma vypěstované křehké zelí a z něho vyrobené saláty. Pekingské zelí Granaat doporučuji, pro rychlý růst, výbornou chuť. Pro zachování vitamínů, variabilitu jeho využití v kuchyni a super gurmánský zážitek doporučuji vyzkoušet mléčné kvašení zeleniny, díky kterému máte BEZ ZAVAŘOVÁNÍ za 3 dny dokonalý "salát",  nebo řekněme čalamádu, abychom si lépe uvědomili využití této zdravé pochutiny. Salátek je již po třech dnech přaipraven k použití, pokud použijete domácí, nebo bio zeleninu, budete si skutečně pochutnávat.
Do nakládací nádoby 0,8l  nakrájejte najemno 350g zelípřidejte nahrubo nastrouhanou mrkev (80g), celkem tedy cca 430g zeleniny, tu osolte 7g himálajské soli(1,5 - 2 % soli), posypte sušeným koprem (nebo jinou oblíbenější bylinkou, může být čerstvá). Nádobu uzavřete tak, aby píst tlačil na zeleninu. Můžete pod kolečko pístu položit pevnou část listu, aby zelenina následně neplavala, ale u této menší nádobky (výška 12cm) to není ani nutné. Nechte zeleninu v temnu a teple 3dny, potom ji přestěhujte do lednice a konzumujte. Vyplatí se dodržovat maximálně hygienu již při přípravě, i při odebírání. Pokud se do nádobky něco dostane a začne se kazit, není to zase takový problém, nejde o velikou nádobu a nahradíte ji snadno další dávkou. Výhodou 0,8l nádobky je její sklaovatelnost i v malých lednicích. Takto můžete zkvasi jakokoliv zeleninu, výborné chuti dodává domácí paprika, cibule..
Takto kvašená zelenina je o něco stravitelnější, než zelenina syrová.


Nádoby na nakládání, hímálajskou sůl a sušený kopr koupíte s doživotní slevou 5% u Slinivkáře.Po třech dnech hotová kvašená zelenina, bez zavařování


Semena původní odrůdy zelí koupíte na Permaland.cz


Zelí nakrájejte najemno a mrkev nastrouhejte na hrubším struhadle, soli 1,5 - 2 %


Nádobu 0,8 l si označte datem a časem přípravy, po třech dnech konzumujte

Nádoby na nakládání, hímálajskou sůl a sušený kopr koupíte s doživotní slevou 5% u Slinivkáře.