Bramborové pekáče na sladko

Recept obsahuje: brambory, hladkou mouku, sůl, sádlo, cukr/povidla,..
Návod od mojí babičky

Kromě nejlepších buchet, vánoček babička pekla tyhle dokonalé placky z bramborového těsta - říká jim "pekáče". V "bramborářském" kraji stál hrnec vařených brambor na kamnech permanentně. Recept je prostý, stejně jako více, či méně záviděníhodný šťastný život našich prarodičů.
 Uvařte brambory ve slupce, oloupejte a nechte vystydnout. Brambory nastrouhejte na jemném struhadle a postupně prosypávejte hladkou moukou. Jakmile nastrouháte všechny brambory, osolte lehce hromádky brambor s moukou. Váhový poměr mouky vůči bramborám by měl být někde kolem 60% brambor ke 30-40% mouky. Tento poměr je však více zavádějící než obvykle, díky různým vlastnostem odrůd brambor, i mouky. Takže hlavní pravidlo je, přidávat mouku tak dlouho, než se přestane těsto lepit na vál a pohodlně vytvoříte placku 3-5 mm silnou. Tu plácněte na středně rozpálenou suchou pánev a z obou stran upečte. Rozehřejte si v hrnečku (nikdy v mikrovlnce) sádlo (nejlépe domácí).  Pekáče mají tendenci se nafukovat, na povrchu se vytvoří tmavé skvrny viz foto.
 Po upečení každou placku natřete BOHATĚ  sádlem. Hromadící se pekáče skládejte na talíř, přiklopený hluboukým talířem, nebo je jinak udržujte v teple až do konzumace. Chutnají mi nejvíc jenom posypané hrubým cukrem, babička preferuje povidla. Doporučuji držet se babiččiny rady: " Musí ti to sádlo téct po bradě".


Potravinářský štetec, povidla bez cukru, a další přírodní dochucovadla nakupujte
u Slinivkáře.
Bramborové pekáče jsou nejlepší se sádlem a cukrem krystal!


Bramborové pekáče konzumujte teplé a mastné:-)

Potravinářský štetec, povidla bez cukru, a další přírodní dochucovadla nakupujte u Slinivkáře.