Housky se sádlem - kvasnice

recept osahuje: pšeničnou mouku hladkou, pšeničnou mouku polohrubou, droždí, vejce, cukr, himálajskou sůl, sádlo, máslo, mák, len, sezam,.. na posypání

Parádní domácí housky se sádlem, recept na 9 kusů housek do 3 hodin hotových. Nalijte do mísy 100ml teplé vody, v ní rozmělněte 5g čerstvého droždí, přidejte lžičku cukru a 30g polohrubé mouky, smíchejte v "blátíčko" a nechte v teple 10-20 minut - kvásek musí vzejít - zpěněná hladina stoupne několikanásobně vysoko, než hladina "blátíčka".
 Do vzešlého kvásku (čas závisí na surovinách a čerstvosti droždí) přidejte ještě 100ml teplé vody (ne horké), vmíchejte přesátou hladkou mouku 250g, polohrubou 250g, 30g rozteklého másla, 40g měkkého sádla, asi 7g soli - lepší určit pocitově dle zvyku, 1 celé vejce, druhé rozbijte do misky, rozšlehejte (na potření) a cca dvě třetiny můžete ještě přidat do těsta, nebo nechte druhé vejce i na jiné použití. Nic moc se nestane, když zvolíte verzi 1 necelé vejce v těstě, nebo dvě necelá - takto budete mít víc těsta. Potřít housky rozšlehaným vejcem je zásadní. Volil bych dle velikosti vajíček - menší dvě, veliké jedno. V receptu jsem použil dvě. Když jsme u toho potírání, dělám dvě verze - do vejce se ještě přidá sůl, nebo nepřidá. Rozdíl je v lesku, bez soli se hůř potírají, jsou lesklejší, možná i vláčnější. Se solí se housky potírají podstatně lépe, vypadají víc jako kupované, nejsou tak lesklé, vzhledem k množství tuku v těstě však nevyschnou. (Foto 1 - se solí , foto 2 bez soli.)
 K těstu - příborovým nožem smíchejte dobře suroviny, propracujte i rukama do podoby, kdy těsto přestává lepit, ale je ještě dost měkké. Mouky můžete použít klidně o 10% víc než uvádím. Nechte dobře propracované v míse pod utěrkou hodinu kynout u topení, nebo na slunci. Těsto za cca hodinu zdvojnásobí objem. Ta hodina může být 50 i 70 minut, nic se nestane.
 Po vykynutí  znovu těsto zpracujte, mělo by být spíš měkké, a jenom malinko lepit - podsypávejte si vál dle potřeby hladkou moukou. Těsto v  bochánku zvažte, výsledek vydělte 9, nebo 12 (počet housek). Rozkrájejte na 9 (12) stejných kusů, váha bude kolem 100g na housku, jejich počet určete s přihlédnutím k výsledné váze těsta a velikosti plechu. Každý kousek těsta postpně pěkně propracujte, vytvořte váleček cca 30cm dlouhý (neobalený sypkou moukou, spíš trochu lepivý). Váleček pověste v polovině přes špičku ukazováku a druhou rukou smotejte volné konce - nijak násilně. Smyčku na ukazováku a volné konce spojte vhodným způsobem dohromady, stačí dobře přimáčknout, není nutné prostrkávat konce okem, ale když se to povede, lépe drží. Housky se stejnými rozestupy naskládejte na plech, rozpalte troubu na 150-175°C. Rozšlehaným vejcem a štětcem důkladně potřete housky a hned posypejte - použijte celý mák, sezam, kmín, len - dle chuti. Nechte ještě cca 20-25 minut nakynout a vložte do trouby a pečte určitě do zrůžovění, až zhnědnutí. Doba pečení je relativní, cca 20-30 minut. Čím víc si dáte záležet na copech a jejich spojování, tím víc se budou podobat koupeným houskám, dělal jsem je jenom dvakrát, ale budu je takto dělat pořád. Sádlo použijte bio, nebo domácí.

Himálajskou sůl a minutku do kuchyně koupíte nyní s doživotní slevou u Slinivkáře



 

Domácí housky se sádlem - viz recept


Tučné domácí housky se sádlem - první verze od oka:-)


Válečky nenásilně smotejte, spojte konce copu ideálně v oku


Kvůli spojování je dobré aby těsto trochu lepilo, na kráse teď ještě nesejde


Housky potřete vajíčkem a hned posypte - materiálem dle chuti


Pečte 20-25 minut na 150-175°C - do růžové až hnědé barvy

Himálajskou sůl a minutku do kuchyně koupíte nyní s doživotní slevou u Slinivkáře