Jablečný koláč je král

recept obsahuje: polohrubá mouka, máslo, vejce, smetanový jogurt, sůl, ocet, prášek do pečiva (vinný kámen), vanilkový cukr bio, jablka, skořice
recept na jeden z nejlepších moučníků (můj názor)


Tyhle koláče dělám neustále, nejsou tak pracné jako štrůdl a nevadí mi, když koláč vyndám z trouby a za hodinu mohu dělat další.. Mám syny v dobrém věku. Varianta těsta se smetanovým jogurtem mi přijde nejchutnější, zároveň se s ním dobře pracuje. Obsahují jen 10g cukru (ani nemusí) a vždycky jsou dobré. Je potřeba mít slušně dozrálá a sladká jablka.
Odvažte 400g polohrubé mouky, přidejte žloutek, 100g měkkého másla, 100g smetanového jogurtu (může být i zakysaná smetana, koláč potom tolik nekřupe)
menší lžíci octa, půl vanilkového cukru Bio, špetičku soli, třetinu  prášku do pečiva. Těsto zpracujte ručně do modelovatelné hladké hmoty. Pokud nemáte čas na měknutí másla, můžetetuhé nastrouhat na hrubém struhadle. Zvažte  a rozdělte těsto na dva díly, vyrobte dvě kuličky a třeba v mikrotenu dejte na 30 - 45 minut odležet do lednice. Vyberte a olupejte 5 středních jablek, nastrouhejte na hrubém struhadle. Po chvíli z nich vymáčkněte jemně dlaní šťávu, tu vypijte.
Nastrouhaná jablka si vždy už na talíři posypu skořicí, protože to jinak zapomínám dělat později. Můžete je rovnou i osladit (pokud je třeba) zbytkem vanilkového cukru.
Kuličky těsta nemusí být betonové, stačí půl hodiny v chladu, zbytečně potom těsto praská a musíte ho zase rozehřívat. Na pomoučněném vále si pohrajte a vyválejte placku ve tvaru pekáče. Na ni rozprostřete jablka (nezapomeňte na skořici a případně cukr), okraje (1,5cm) nechte prázdné na slepení. Vyrobte druhou placku, trošku větší než plech, tu položte na koláč a tlakem prstů slepte po obvodu s druhou plackou. Pokud je jablek dost, koláč bude vyšší (chutnější), můžete ho po slepení placek trochu rozplácnout dlaní. Rozpalte troubu na 175°C. Rozšlehaným bílkem koláč potřete, propíchejte vidličkou. Dejte péct asi na 40 minut. Sledujte až z dírek poteče vařící šťáva z jablek a koláč bude mít barvu jako na fotce, bude hotov. Krájejte na trojúhelníkové porce, můžete ještě cukrovat, ale mnoho lidí překvapí jak dobrý je úplně bez cukru.

Prášek z vinného kamene, vanilkový cukr bio i cejlonsjou skořici nakupujte u Slinivkáře, nyní s doživotní slevou.Na jablečný koláč použijte co nejkvalitnější suroviny


Koláč propíchejte vidličkou před pečením


Prášek z vinného kamene, vanilkový cukr bio i cejlonsjou skořici nakupujte u Slinivkáře, nyní s doživotní slevou.