Měkké housky kvasnice + soda

recept obsahuje : droždí, vodu, cukr, sůl, vepřové sádlo, hladkou mouku, sezam, jedlou sodu, vejce na potření
recept na měkké domácí houstičky


Řekl jsem si, že upeču dětem tak super housky, že mi je nebudou odmítat druhý / třetí den, protože ztuhnou. Jde o recept na běžné, nesladké pečivo, nemám to ještě ověřené neustále se oapkujícími a porovnávacími pokusy, nicméně jedlá soda v tom těstě něco provádí a těsto je jiné vláčnější, snad i nevrdne tak rychle. Nepátrám co a proč, jenom mi přišlo, že to zkusím. Přijdou mi druhý den jinačí než obvykle.  Volil jsem rychlé kynutí, ne v lednici.

Celkové množství těsta můžete upravit, navýšit o 25%, housek nebylo moc a byly menší, na plech by se vešlo ( i snědlo) víc. Natočte 200ml teplé vody, v ní připravte kvásek z pětiny kostky kvasnic, lžičky cukru a pár lžic mouky, nechte v v teple  vzejít. Poté přidejte ještě 100ml teplé vody (nebo navyšte na 200ml - ale v tom případě všechno zvedněte o stejný % díl - budu pokračovat v původní verzi). tedy do 300ml teplého vzešlého kvásku přidejte 440 g hladké mouky, ideálně "00", přidejte 60g povoleného/rozpuštěného sádla a lžičku soli - s tou lžičkou musíte trochu odhadovat, jsou lžičky a lžičky :-). Přidejte špetku (půl lžičky) jedlé sody. Zpracujte poctivě ve hledké těsto a nechte cca hodinu v teple kynout. Po cca zdvojnásobení objemu (té hodině) těsto ještě prpracujte, můžete pěkně mastnýma rukama od sádla. Zvažte celý bochánek (něco kolem 830g) a vydělte 9, vyjde vám váha jedné housky. ( Při zvětšeném objemu těsta dělte spíš na 12 housek, pokud nemáte malé plechy). Pozvěte ideálně dětského pomocníka, který vám 9 dílků promne a zpracuje na kuličky, a vy z nich dělejte pravidelné válečky, 30 cm dlouhé. Váleček pověste v polovině přes špičku ukazováku a druhou rukou smotejte volné konce - nijak násilně. Smyčku na ukazováku a volné konce spojte vhodným způsobem dohromady, stačí dobře přimáčknout, není nutné prostrkávat konce okem, ale když se to povede, lépe drží - jako u sladkých housek se sádlem. Housky hned po dokončení poslední natřete poctivě (ne na plech) rozšlehaným vejcem a pomocník nechť vybere čím a posype (sezam, kmín, mák, len,..). Nechte zase všechny housky ještě trochu nabobtnat, cca 30 minut, potom vložte otevřenými dvířky do rozpálené trouby na 175°C a pečte do zlaté až hnědé barvy, dle chuti. Může to trvat pouze 25 minut.

Přírodní dochucovadla, koření, náčiní do kuchyně, nebo bylinný čaj koupujte u Slinivkáře, nyní s doživotní slevou za registraci.
Měkké a vláčné kynuté housky - s přídavkem jedlé sody.


Do trouby na 175°C, 25 minut


Kynutá houska s jedlou sodou, měkčí a vláčnější

Přírodní dochucovadla, koření, náčiní do kuchyně, nebo bylinný čaj koupujte u Slinivkáře, nyní s doživotní slevou za registraci.