Klasický jablečný štrůdl velmi křehký

recept obsahuje: 440g polohrubé mouky, 240 g másla, sůl, lžíce octa, 3 lžíce cukru, 1 vejce,  bio skořici, mléko, 0,5 prášku do pečiva - vinný kámen, 6 velkých jablek
recept na nejlepší štrůdl


Nejlepší štrůdl je křehký jablečný a se skořicí. Pravidlo číslo jedna:-) Použijte dobré suroviny - dobré máslo, česká podzimní jablka (třeba zavařená), prášek do pečiva vinný kámen - nebudou vrzat zuby, dobrou skořici, českou mouku,...

Na přísady a koření do pečení dáváme doživotní slevu 5% po registraci


Tohle těsto na štrůdl mě baví, protože je snadné na přípravu a s trochou vůle štrůdly zabalí i začátečník v kuchyni. Samozřejmě štrůdly vozila babička a její verzi v podstatě zachovávám. Jde tedy o vyzkoušenou klasiku, která nesmí být zapomenuta.
  Oloupejte a na hrubém struhadle nastrouhejte 6 velkých jablek. Nastrouhanou hromádku malinko posolte, vymáčkněte si mošt, ten do štrůdlu nepřijde. Nejlepší jablka do štrůdlu jsou s ostřejší kyselou chutí. Na jaro je dobré si zavařit pár skleniček.

Do mísy 1 nasypte 430 g polohrubé mouky, špetku soli, lžíci cukru (moučka), půl prášku do pečiva - vinný kámen, lžíci octa, žloutek a vše promíchejte.  Máslo vezměte z lednice, vymažte, vysypte plech a na hrubém struhadle ho začněte strouhat do velké mísy. Během strouhání přisypávejte smíchanou směs na nastrouhané máslo ať se vám co nejsnadněji vyrábí v těsto. Těsto vyrobte manuálně, dobře smíchejte v měkké "modelovací" s hladkou konzistencí bez hrudek.
Z těsta vyrobte váleček a pomocí váhy rozdělte na poloviny. Z těch půlek udělejte zase válečky a dejte vychladit na 2-3 hodiny do lednice do mísy zakrytou kuchyňskou fólií. Ten čas v lednici si vychytáte, když těsto zchladíte moc - bude se hůř rozpracovávat. Když bude uvnitř měkké, bude se hůř válcovat. Osobně ho nechávám spíš ztuhnout hodně.
440 g mouky je až dost na dvě šišky, nemusíte tak ze sebe vydávat všechno, abyste vyváleli nějakou tenkou placičku, se kterou nejde pracovat. Oválné placky mohou mít klidně půl centimetru. Délku určuje délka plechu, tyhle jsou dvě na větší plech (celá trouba). Koumu vadí tlusté těsto, může vyrábět ze 400 g mouky a z ostatních surovin uberte jen 10% másla, jinak nic.
Před válením těsta zapínám troubu na 160-170°C. Během válcování si dávejte pozor na přilepení těsta na vál (poprašte moukou) a na popraskané roztrhané okraje - ty největší praskliny opravujte. Placky vyválejte stejně široké na všech místech. Jablka rozdělte na dvě poloviny a na každou placku rozložte pravidelně jako na fotce níže. Vaječným bílkem potřete okolí jablečných hromádek kvůli slepení. Jablečnou hromádku posypte ještě 1 lžící cukru a dobrou skořicí. Zabalte jednu chlopeň placky, natřete ji bílkem, potom druhou přilepte na namazanou, ručně slepte konce šišky. Zbytkem bílku šišky natřete a dejte na plech. Tenkou jehlicí na maso udělejte do šišek několik dírek.
 
Pečte asi 35 minut na 160°C dokud nejsou šišky zlaté. Podávejte štrůdl s dobrým černým čajem.

Nakupujte do kuchyně zdravé přísady u Slinivkáře s doživotní slevou
Křehký jablečný štrůdl je základní stavební jednotka rodinného krbu:-)


Tětso na štrůdl musí být hladké už před vychlazením


Hromádka jablek ve štrůdlu je asi na 1/3 šíře placky


Jedna chlopeň se také namaže bílkem


Šišky štrůdlu namažte bílkem a propíchněte jehlicí


Štrůdl pečte na 160°C asi 35 - 40 minut

Nakupujte do kuchyně zdravé přísady u Slinivkáře s doživotní slevou