Nejlepší kynuté koláče s tvarohem a povidly

recept obsahuje: hladká mouka 500g, špetka soli, 80g cukru, 90g másla, 2 vejce, 250 ml mléka, 10g (1/4) čerstvého droždí --/ náplň : modrý tvaroh, vejce, špetička soli, 2 vanilkové cukry, citrónová kůra, švestková povidla

Vdolky plné dobré energie

Babička na Moravě jim říká vdolky a s láskou nám je peče celý život.
Použijte co nejkvalitnější české, nebo domácí suroviny.
Tvaroh smíchejte s minišpetičkou soli, jedním až dvěma vaanilkovými cukry, vejcem a citrónovou kůrou. Větší vajíčko do tvarohu si rozšlehejte a nechte si třetinu na potírání. Povidla jsou čistá povidla.
V troubě na 50°C nechte vzejít 15 minut kvásek (mléko, cukr, mouka) rovnou ve velké nerezové míse na těsto. Tu potom postavte na váhu a dovažte (přesátou mouku - 450g, sůl, cukr, vejce) a zamíchejte nejdřív bez rozpuštěného másla. Těsto by mělo být dost řidké, záleží na velikosti vajec (kdyžtak přidejte mléko). Zamíchanou hmotu polijte teplým máslem a částečně vmíchejte. Těsto dejte kynout do teplé trouby na 60 minut. Potom ho dozpracujte s 50g mouky a nachte kynout ještě dalších 45 minut.
 Pokud máte jinou metodu kynutí, klidně použijte vlastní - takto s ním pracuji já, protože nemám rád kvasnicový pach v buchtách, dávám droždí méně a vydržím trochu déle čekat - buchty potom nesmrdí. Časy neberte jako dogma.
 Opticky zdvojnásobené množství těsta zpracujte na válu do válečku, mělo by uvnitř ještě trochu lepit ale musí být pěkně hladké. Nepoužívejte už příliš mouky na podsypání. Záleží na velikosti plechu, já dělám 12 x 70g bochánky, s tím že zbývá asi 200g těsta na pokusy dětem. Před vyrobením 12 kuliček těsta si připravte všechno kolem. 12 stejných kuliček těsta postupně rozplácnete rukou na kulatou placičku, doprostřed dáte pěknou hromádku tvarohu (klidně 3-4 cm průměr).
Těsto musí být měkké a malinko lepivé, vezměte okraje placiček, slepte je silou všude tak aby tvaroh neutekl. Můžete si pomoci povytažením cípu - když se vám tam tvaroh nechce vejít. V rukou potom vytvořte kuličku, kterou mírně rozplácnete, část se slepenými okraji dejte dolů na (nevymazaný, smaltovaný)plech.
Tady je potřeba nějaký cvik, aby mezi prvním a posledním vdolkem nebylo příliš času. Vdolečky potřete rozšlehaným vajíčkem, potom do malých důlků udělejte ještě větší důlky které naplníte povidly. K tomu použijte metodu nabrat povidla lžicí a ze lžíce na vdolek sesuňte příborovým nožem. Ze zbytku těsta nechte vyrobit děti loupáky plněné čokoládou a pečte spolu s vdolky.
Vdolky musí ještě chvíli kynout na plechu, aby nebyly hrbolaté (poslední kusy stejně při pečení ještě pojedou, je to vidět na dvou posledních - vytekla povidla) to musíte vychytat. Možná pomůže údaj že od zamíchání kvásku do upečení uběhly přesně 3 hodiny. Kvásek 15 minut, kynutí těsta 105 minut, 25 minut výroba, 35 minut pečení.
Rozpalte troubu na 160°C a pečte 35 minut ( nakonci můžete urychlit ztmavnutí mírným zvýšením teploty). Poslední minuty seďte u trouby, vdolky nesmí být tmavé. Při předposlední kontrole u pečení je můžete ještě přetřít máslem, na fotkách nejsou.

Nakupujte do kuchyně zdravé přísady u Slinivkáře s doživotní slevou






Nejlepší kynutý koláč s povidly je plněný tvarohem ( vdolek)



Těsto má být poměrně dost měkké, uvnitř ještě lepivé, bochánky 60 - 70g


Koláče pořád kynou, dejte čas i poslednímu - před pečením


Ze zbytku těsta udělá pomocník čokoloupáky


Pečte na 160°C, 35 minut, cukrujte teplé, jezte bez omezení ...

Nakupujte do kuchyně zdravé přísady u Slinivkáře s doživotní slevou