Kynutý štrůdl

recept obsahuje: 260 g hladké mouky, 2 vejce, 50g másla, sůl, 30g cukru, 20g vanilkového cukru bio, 1,5g sušených kvasnic, 50ml vody, 50ml mléka, ceylonská skořice bio, 2-4 jablka, nesířené rozinky
recept na sladké kynuté těsto vhdné k výrobě závinu


Ač všichni si libují v čerstvých kvasnicích, nemohu si pomoci a stejně mi vyhovují víc sušené. Zřejmě proto, že při každém pečení se dá očekávat relativně stejný průběh kynutí. Stačí vám 260 g mouky na dva menší štrůdly. Kvasnice (odvážíte asi složitě 1.5g, mohou být 2) nasypte do vlažné vody 50ml a nechte je se rozpustit. Potom do vody přidejte 50ml mléka, přidejte lžičku cukru a mouky, nechte v troubě 15 minut vzejít kvásek. Rozpuštění ve vodě je u sušených kvasnic správný postup. Do kvásku po vzejití přimíchejte mouku, sůl - špetičku, cukry, kůru z citrónu, vejce a zamíchjte - po chvíli přidejte i povolené máslo. Vypracujte těsto a nechte 1,5 hodiny kynout v teplé troubě - nebojte se ji zapnout na 50°C a třeba po 10 minutách můžete vypnout. Těsto ještě jednou v polovině kynutí vytáhněte a znovuzpracujte. Připravte si jablka - já přinesl ze sklepa omylem přemrzlá 2 velká jablka, nebo pužijte zavařená. Malinko je posolte - zbavíte se přebytečné vody (v případě čerstvých). Posypte jablka na talíři skořicí a 30g rozinek, rozšlehejte si 2. vejce.
 Těsto po 1,5 hodině znovu zpracujte a rozpulte na 2 stejné kusy. Vyválejte placky o tloušťce 3-4mm, natřete vajíčkem, naneste náplň jako na fotce (možná bych placky válel ještě užší a delší). Zabalte přeneste na plech a vajíčkem natřete vršek, můžete udělat vidličkou dírky, počkejte do celkových 2 hodin kynutí. Troubu nahřejte na 80°C vložte plech a zvyšte na 150°C. Celkový čas pečení byl v mém případě 35minut. Spíš očekávejte kratší dobu, moje trouba je stará a unavená.
 Štrůdl je dost sladký, fakt lahůdka. Na velký plech by se dalo těsto přepočítat na větší šišky - toto byl neplánovaný akt a jak to tak chodí dopadl nad očekávání..

Nakupujte zdravé přísady do jídla u Slinivkáře, nyní s doživotní slevou 5%kynutý štrůdl je unikátní


těsto dejtekynout do teplé trouby


výhodou kynutého těsta je jeho pružnost - štrůdl zvládne i méně nadaný/á

"rozpalte" troubu na 80°C vložte štrůdly a zvyšte teplotu na 150°CNakupujte zdravé přísady do jídla u Slinivkáře, nyní s doživotní slevou 5%