Smažené koblížky ve tvaru housek (koblihousky vymyslel syn)

recept obsahuje : hladkou mouku pšeničnou, jednu pětinu droždí, 250 ml mléka, 1 vejce, 60g rozteklého másla, 60g cukru, vanilkový cuk, citrónovou kůru, himálajskou sůl, ceylonskou skořici, dobrý olej na smažení, moučkový cukr na obalení
recept na kynuté těsto na koblihy

Pokud čekáte návštěvu a nemáte doma "nic", jsou rychlé smažené koblížky chutnou nezdravou možností pohoštění.Ve vlažném mléce (dá se nahradit i vodou) rozdělejte z pětiny kostky droždí mouky a cukru kvásek. Dolijte do něj zbylé mléko, nasypte mouku, cukr, sůl, zamíchejte, přidejte máslo, vejce, citr. kůru, zpracujte v lepivé těsto. Dejte pod utěrku na cca. hodinu kynout do tepla. Po hodině na pomoučněném vále vyrobte šišku z těsta o stejném průměru a nakrájejte na cca 50g kousky. Kousky propracujte , vyrobte z nich 20-30 cm dlouhé žížaly, které nebudou příliš od mouky, spíš aby se ještě trochu lepily.
 Žížalu přehněte přes ukazovák, konce třikrát zamotejte a konečky spirálky zapíchněte do oka po špičce ukazováku, nemusíte prostrkovat, stačí náznak a zalepit. Dotvarujte do pravidelných bochánků. Houstičky nechte ješte alespoň 20 minut dokynout a velmi pomalu smažte ve středně rozpáleném oleji.  Použijte širší hrnec, oleje stačí 3cm. V průbehu smažení dle uvážení vyměňte olej. Koblihousky - synův název - nejlépe osmažíte pomocí dřevěné pinzety. Podrobněji je tvorba houstiček popsána v receptu na sladké houstičky. Ještě teplé, okapané koblížky obalte v moučkovém cukru se skořicí (nebo vanilkovým cukrem).

Vybavení do kuchyně, přírodní dochucovadla, nebo koření koupíte s doživotní slevou na Slinivkar.cz


Cukr na obalení může bát se skořicí i vanilkovým cukrem dohromady - preferuji skořici.


Koblížky nechte 20 minut dokynout před smažením


Pomocí pinzety se snadno otáčí a kontrolují

Vybavení do kuchyně, přírodní dochucovadla, nebo koření koupíte s doživotní slevou na Slinivkar.cz